CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

vineri, 28 martie 2008

Incearca sa nu faci parte din sondaje!

Un fenomen deosebit de grav, un coşmar cumplit pe care îl trăiesc femeile din România şi anume: CANCERUL MAMAR.
Raportul este sinistru: O FEMEIE DIN 6 VA DEZVOLTA UN CANCER MAMAR!.
Romania este,in prezent,pe unul dintre primele locuri la mortalitatea femeilor din cauza cancerului mamar.
Pe măsură ce înaintezi în vârstă şansele de apariţie a cancerului de sân cresc. De fapt, 75% dintre cancerele de sân apar la femeile peste 40 de ani. Mamografiile regulate constituie cea mai buna apărare împotriva cancerului mamar.
Asocierea autoexaminării lunare a sânilor cu un examen de specialitate anual şi cu o mamografie anuală, după 40 de ani, este modalitatea cea mai bună de depistare a cancerului în faze incipiente. Detectarea şi tratamentul precoce al cancerului salvează vieţi. Peste 93% dintre cazurile de cancer mamar sunt tratate cu succes daca sunt depistate precoce. Fiecare femeie ar trebui să-şi examineze sânii lunar, la 5 7 zile după începutul menstruaţiei.
Este adevărat că istoricul familial este un factor de risc pentru cancerul mamar. Dacă o femeie are o rudă de gardul I, care a avut un cancer mamar, şansele sale de a dezvolta un cancer mamar cresc. Dar 80% din femeile care dezvoltă cancer de sân nu au istoric familial ca factor de risc.
Cancerul de sân este perceput adesea ca cea mai înfricoşătoare boala pentru femei. Cu toate acestea, dacă este depistat în faza incipientă şi nu a diseminat dincolo de sân şansele de tratare şi vindecare sunt excelente.
În prezent unele femei au posibilitatea de a alege un tratament care nu necesită îndepărtarea sânului, deoarece cancerul a fost depistat în stadii incipiente.
Adesea medicii nu recomandă câte o mamografie femeilor în vârstă. S-ar putea să fie necesar să cereţi medicului să vă recomande efectuarea unei mamografii!
Fa-ti o mamografie!Fa-ti planuri de viitor!

0 comentarii: