Fumatul este o moda. Tinerii fumeaza pentru a parea grozavi in ochii prietenilor, iar cei mai putin tineri fumeaza pentru ca tigara le reduce considerabil stresul – cel putin asa sustin ei. De fapt, tutunul este un drog, nicotina fiind in fruntea listei stupefiantelor care ucid cel mai repede. Creeaza dependenta si distruge, cu timpul, plaminii, dintii si pielea. Majoritatea asociaza efectele nocive ale fumatului cu teribilul cancer la plamini. Insa aproape nimeni nu se gindeste la alte forme de cancer, respectiv cancerul la git, buze sau stomac. Aceste sint efectele fumului placut mirositor, la care se poate renunta, cu putina vointa.
La barbati, riscul creste o data cu inaintarea in virsta. Cu cit fumeaza mai pe saturate, cu atit ii prinde din urma impotenta.
La femei, nicotina se manifesta in forme mai grave – femeilor fumatoare le trebuie mai mult timp ca sa ramina insarcinate, iar copiii lor au mai multe sanse de a naste cu anomalii. De asemenea, fumatorii sint predispusi la aparitia bolilor de ochi – mai ales astigmatismul – si a celor care, in timp, provoaca pierderea auzului.
Este usor sa te apuci de fumat, dar este foarte greu sa te lasi. Tutunul creeaza dependenta, nu numai fizica, ci si psihologica. Majoritatea fumatorilor marturisesc ca le-ar fi aproape imposibil sa renunte la tigari, din cauza ca s-au obisnuit cu gestul de a tine tigara in mina! Multi fumeaza din plictiseala sau din lipsa de ocupatie. Altii, dimpotriva, deoarece au prea mult de lucru. Cert este ca milioane de oameni fumeaza miliarde de tigari pe zi. Cifrele releva o situatie cutremuratoare la scara mondiala: în 2001, tumorile maligne au constituit originea a 12 % din cele 56 milioane de decese înregistrate în lume, cancerul atacind atit tarile industrializate, cit si cele în curs de dezvoltare. Incidenta cancerului în lume ar putea creste cu 50 %, atingind cifra de 15 milioane anual pina în 2020. Nu conteaza cauza, ci metodele prin care se poate renunta la acest obicei aducator de boli mortale.
sâmbătă, 29 martie 2008
Fumatul la moda?sau doar un rau necesar...?
Publicat de www.starbags.org la 12:35
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)

1 comentarii:
Tu ai voie sa scrii asa ceva? :))
Data viitoare cand vorbesti cu un client, da-i si lui sa citeasca ce ai scris tu pe blog ;)
Trimiteți un comentariu