CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

marți, 1 aprilie 2008

Barbatii violenti

Citind,in urma cu cateva zile una din cartile de mult incepute,am descoperit aceste cuvinte:"Nici un barbat sau o femeie din lume nu merita lacrimile tale,iar acela care merita nu te va face sa plangi!"
Total deacord cu aprecierile domnului si fie ca vor sa recunosca sau nu ,violenta este apanajul masculinitatii.Peste 80% din omucideri sunt faptuite de barbati,peste 98% din actele teroriste sunt comise tot de barbati.Istoria umanitatii n-a prea inregistrat episoade in care adolescente suparate sa-si fi macelarit semenii,gospodine isterizate sa fi declansat carnagii ori mame scoase din sarite sa fi casapit toti pruncii intalniti in cale.In schimb,e burdusita,cu povesti sangeroase care au ca protagonisti barbatii foarte nervosi.
Este adevarat ca nu suntem dotate bine fizic pentru exercitarea fortei,dar este la fel de adevarat faptul ca ,daca am voi,ne-am invineti zilnit copiii si ne-am putea chinuii sotii ,prietenii sau amantii(dupa caz) de cate ori acestia ar incepe sa sforaie osteniti de munca ori iubire.
Nu cred ca atunci cand cineva isi exerseaza greutatea palmei pe obrazul nostru s-ar cuveni sa intoarcem si obrazul celalalt si nu sunt de parere ca loviturile netrebnicilor, care nu au alte argumente trebuie, indurate cu stoicism.
Rabufnirile violente sunt semnul animalitatii decantate in oameni.Din cand in cand,atunci cand se simt neputinciosi,invinsi,depasiti,umiliti,cand parghiile logicii incep sa le scartaie isi amintesc de urletul fiarei si lovitura bestiei.Si ataca.Dupa ce redevin oameni ,au de indurat parfumul tristetii celor pe care i-au ranit,si pedeapsa gandului ca ,la Judecata de Apoi ,se vor cantari numai lacrimile(pentru cei care cred in constiinta)

...pentru 2 persoane care au gustat din durerea violentei (una din ceruri si alta de'aproape)

1 comentarii:

Anonim spunea...

Este foarte adevarat ca marea majoritate a barbatilor sunt violenti.De aceea sunt de parere ca nicio femeie nu trebuie sa accepte sa fie maltratata de un barbat.Si este foarte adevarat ca daca le permitem sa ne dea o palma va continua sa o faca in continuare mult mai brutal.