CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

miercuri, 23 aprilie 2008

Sa mintim,ca oameni suntem!

Un proverb spunea asa:"Adevarul nu moare niciodata,el duce numai la o existenta mizerabila !" Exprimarea este larga,cuprinzatoare si ne sugereaza atat adevarul despre sine ,cat si pe cel despre celalat.Se poate opera in ambele planuri,simultan sau alternativ.Dar oare,mintim toti?O buna intrebare.Unii studiaza minciuna la animale ,desi stim cam putin despre minciuna la om.Mintim mereu?Imposibil!Ar fi prea de tot!Exista,insa,domenii in care minciuna se culcuseste confortabil,ca la ea acasa.Geografia minciunii cuprinde,se zice,trei tari importante:amorul,afacerile si politica.Acolo trag mincinosii,nativi sau educati/scoliti sau si unii si ceilalti.Altii spun ca minciuna este omeneasca,ca ea este ca si inteligenta,un continuu . La extreme fiind marii mincinosi sau marii nemincinosi(daca ma pot exprima asa).Ultimii ar fi cei sinceri,ca si personajul Miskin.Dar, sunt oameni perfect sinceri ,oricand,oriunde si cu oricine,chiar si cu ei?"Imposibil" pare un raspuns sincer.

1 comentarii:

Anonim spunea...

Tin în fiecare mână o tigară...
Astept un sms...
Cu un telefon fără taste...