CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

sâmbătă, 17 mai 2008

"Femeie la 30 de ani" sau "La 30 de ani ... femeie" ?

Cand aveam 15,16,18 ani mi se parea ca orice ai face la 30 de ani se termina tineretea.Imi venea sa le numesc "doamne" pe cele de 30 de ani ,si ,daca ma deranjau cu ceva ,le ziceam ,precis ,in gand "babe".
Femeile se judeca prea mult unele pe altele si de cate ori o fac ,rautatile preferate sunt aproape intotdeuna legate de varsta.Barbatii au stabilit insa de mult ca femeia este..100% femeie abia in jurul varstei de 30 de ani!Sigur ,in viziunea barbatilor,exista nenumarate teorii ( si practici) despre femeile ideale.Dar nu cred ca asta ne-ar interesa,ci mai degraba care este culoarea,parfumul acestei varste si abordarea ideala...mai ales ca incet ,incet o sa vizitez si eu aceasta perioada.
Am intalnit si am auzit de multe fete de varsta mea speriate numai la gandul ca vor implini 30 de ani.Am sa le dau cateva vesti bune : nu dispare farmecul ,ci ,dimpotriva multe s-ar putea sa descopere ca au mult mai mult succes la barbati sau ca sunt si mai invidiate de "prietene".Explicatia este foarte simpla.Se acumuleaza experienta,femeia invata sa-si descopere feminitatea ,are notiunea exacta a defectelor ,pe care acum(Doamne ajuta! ) stie sa si le ascunda si nu ezita nici un mijloc de evidentiere a punctelor forte.Teribilismul ,deseori necontrolat si dus la extrem ( credeti-ma !) , de la 20-25 de ani se transforma in siguranta de sine,incredere si mult mai mult discernamant in toate privintele.
La 30 de ani femeia poate deveni irezistibila fara a mai fi doar o faptura dragalasa.Se poate folosi si de alte "instrumente" ,oarecum de neatins pana la varsta aceasta, mai complexe in lupta pentru piedestal - conversatia,tinuta,privirea , mainile, parfumurile, bunele maniere preocuparile din timpul liber.
Numai o tinerete prea zbuciumata poate oferi o alta imagine a femeii la 30 de ani.Prea multe nopti nedormite,alcool consumat in exces,somnul cu machiajul pe fata ,lipsa oricarei preocupari cosmetice,lipsa unui sport practicat frecvent,drogurile,tigarile, stresul ,poate prea mult plans - sunt cele mai nesuferite motive pentru care fetele de 15-18 ani arata ca la 25-27 ,sau cele de 25-27 ca cele de 40, si orice incercare de a recupera e pierdere de vreme sau necesita operatii estetice.
Este , fara indoiala ,varsta cea mai frumoasa a unei femei.Acum ea adauga peste prospetimea nepretuita de la 20 de ani feminitatea desavarsita ,sofisticarea, maturitatea si ,daca mai este si mama, implinirea totala.La 30 de ani femeia isi gaseste identitatea si daca pana atunci nu isi va gasi barbatul potrivit ,atunci sigur il va gasi pentru ca va sti unde sa il caute!

5 comentarii:

Anonim spunea...

Oana sa sti ca e foarte incurajator finalul. Asta inseamna ca pe la 30 de ani o sa gasesc ceea ce trebuie pentru ca o sa stiu unde sa caut:P. Sper sa ai gura fermecata:D. Super tare oricum ceea ce ai scris...si intradevar cred ca o femeie se poate considera implinita abia dupa ce trece de 20 si ceva mai multi ani. Atunci poti vorbi de maturitate intelectuala in primul rand. Dar mai e ceva ...pretenetiile si asteptarile pe care le are o femeie cresc odata cu trecerea anilor. Ca observatie si remarca exclusiv subiectiva as putea afirma ca simtul critic creste la o femeie mai mult decat proportional cu trecerea timpului!

www.starbags.org spunea...

La simtul critic nu ma gandisem,dar ai perfecta dreptate Simo.Eu zic ca o sa gasesti "ceea ce trebuie" cand trebuie,si ...sti ce se zice?"Daca vrei sa sti cum vei fi peste ani uita-te la fotografiile mamei tale!"

Anonim spunea...

Alo? Se aude? Bun. Uite as vrea sa vin si eu cu un comentariu in afara subiectului. Pe scurt, este vorba despre un comentariu de "La multi ani!". Deci, vorba comentariului, La multi ani!

mirel.azam spunea...

frumoase ginduri...si bine puse in pagina...eu cred ca virsta conteaza cu adevarat doar atunci cind nu ai alte atuuri...altfel,ochii ramin tineri (sau nu) toata viata...am 37 de ani,am avut o prietena cu ceva ani mai tinara, dar actuala mea prietena este mai mare cu citiva ani decit mine si ne intelegem foarte bine...

Anonim spunea...

Fetelor, si eu tot Simo ma numesc..... Si eu recunosc faptul ca postarea a fost foarte incurajatoare.... Si eu sunt optimista si increzatoare. Locuiesc in Manhattan, arat bine, am un job care imi convine din multe puncte de vedere.... Dar! Peste 2 saptamani implinesc 30 de ani! Si nu pot sa nu recunosc ca, in ultima vreme, mai ales cand se lasa seara, ma apuca o disperare crunta. Si as vrea sa am cu cine vorbi, dar toti prietenii mie sunt la 7 ore departare in noapte.... Nu stiu cum va fi la 30 (adica peste doua saptamani), dar stiu si simt ca nimic nu se va mai intoarce la loc, nu va mai fi cum a fost si indiferent ce am, ce o sa am si ce voi realiza, nu voi mai avea 20 de ani.... Soer sa ai gura aurita si, odata ce voi avea 30, sa stiu UNDE sa caut un prieten, un barbat sau ce-o fi. Succes si ...enjoy your 20's!!!!